Dokonalá zemiaková kaša – viete, ako na to?

Zemiaky sú súčasťou nášho jedálnička od nepamäti. Pripravujeme ich v rôznych verziách, ale jednou z tých univerzálnych, vhodných ako príloha takmer ku všetkému, býva zemiaková kaša. Hoci ide o veľmi jednoduché jedlo, predsa ho niekedy dokážeme pokaziť. S našimi radami to však zvládnete dokonale ako naše mamičky a babičky!

Dokonalá zemiaková kaša - viete, ako na to?
(zdroj: unsplash.com)

Škrob je základ

Alfou a omegou pri príprave zemiakového pyré je voľba správnej odrody zemiakov. Nevhodné sú mastnejšie odrody ako napríklad červené zemiaky a tiež tie, ktoré majú na sebe klíčky. Zemiakovú kašu nikdy nerobte z nových zemiakov, tie sa viac hodia na pečenie v rúre alebo iné druhy zemiakových pokrmov. Niektoré zemiaky majú napríklad aj nízky obsah škrobu, takže práve kvôli tomu bude vaša kaša s lepivou alebo gumovitou štruktúrou. Platí, že čím viac škrobu, tým lepšie. Zemiaky rovnako, ako cestoviny absorbujú vodu, v ktorej sú varené, preto pri varení do hrnca pridávajte štipku soli. Dosiahnete tak to, že zemiaky po dovarení nebudú príliš mokré a zároveň budú mať lepšiu chuť, ako neosolené.

Namiesto mlieka smotanu

Možno aj vy riešite dilemu, či zemiaky pridať do vriacej vody, alebo ešte predtým. Odborníci tvrdia, že najlepšie je to urobiť až po zovretí vody. Je to tak z toho dôvodu, že zemiaky zvnútra zostanú pekné a nebudú sa rozsypávať. Ďalším krokom prípravy zemiakovej kaše je pridávanie masla či mlieka. Naším tipom je však pridať namiesto mlieka smotanu na varenie, vďaka ktorej bude kaša omnoho krémovitejšia a vláčnejšia. Dajte si pozor na to, aby ste nepridávali maslo a smotanu priamo z chladničky, lebo by sa vám mohli zraziť. Najprv ich ohrejte na izbovú teplotu, pretože potom kašu správne ochladia a za tepla sa lepšie absorbujú chute do zemiakov. Dajte si pozor aj na správny druh masla, pretože ak do kaše pridávate to najlacnejšie, nie je to dobre. Maslo by malo mať aspoň 82 % a na jeden kilogram zemiakov by ste ho mali použiť 80 gramov. Tento pomer je tiež dôležitý, pretože ak ho použijete viac, neroztopí sa dokonale.

Áčko alebo béčko?

Poďme si ešte niečo povedať o typoch zemiakov. V obchodoch nájdete väčšinou štyri základné, označené ako typ A, B, C alebo D. Typ A je ideálny na prípravu prílohy alebo aj šalátov, pretože ide o pevné zemiaky, ktoré sa nerozvárajú a neobsahujú veľa múky. Pri type B hovoríme o polomúčnatých a polopevných zemiakoch, ktoré sú tiež vhodné na prípravu prílohu. Na zemiakovú kašu je najvhodnejší typ C, ktorý je stredne “rozváravý” a múčnatý. Posledný typ zemiakov D sú mäkké zemiaky s veľkým množstvom škrobu vhodné na prípravu zemiakového cesta, pretože sa veľmi rýchlo rozvárajú. Ak teda budete najbližšie nakupovať, už viete, čo na ceduľkách s popisom zemiakov sledovať a ako si vybrať presne podľa toho, čo sa práve chystáte variť. Pri príprave zemiakovej kaše sa často stáva, že ak je hrniec starší alebo neodhadneme správny čas, môžu sa zemiaky pripáliť. Aj s týmto problémom vám pomôžeme – pozrite si naše tipy, ako vyčistiť pripálený hrniec. V tom najhoršom prípade budete musieť siahnuť po novom hrnci. Ak si chcete riad v kuchyni vynoviť, poprípade dokúpiť chýbajúci, využite naše kupóny na zľavu.