Idete na dovolenku? Toto nezabudnite urobiť pred odchodom z domu!

Pobyt pri mori či zimná lyžovačka? Ak už máte pobalené a deťom ste sľúbili, že sa už len jedenkrát vyspia a pôjde sa, nezabúdajte ani na to, že na čas dovoleniek sa netešia len dovolenkári, ale aj zlodeji. Stačí však pár jednoduchých vecí a vaša domácnosť bude aj bez vašej prítomnosti chránená.

Idete na dovolenku? Toto nezabudnite urobiť pred odchodom z domu!
(zdroj: unsplash.com)

Sme doma, aj keď nie sme

Dajte si záležať predovšetkým na tom, aby váš dom alebo byt aj po vašom odchode vyzeral tak, akoby ste boli doma, prípadne si len vybehli na nákup. Ak máte smart domácnosť, môžete si napríklad nastaviť časovač na osvetlení, rádiu či televízore tak, aby sa v určitom čase každé ráno a večer zapínali. A nezabudnite pred odchodom pokosiť trávnik, aby spustnutá záhrada nenavodila pocit, že dom je bez majiteľa. Nezaťahujte všetky žalúzie a záclony. Nechajte ich trochu poodtiahnuté, ale tak, aby cez ne nebolo vidieť ani zariadenie interiéru, na ktorý by zlodeji mohli mať zálusk.

„Kľúče (ne)nájdeš pod rohožkou“

Obzvlášť počas horúcich dní radi nechávame po odchode z domu okná otvorené aspoň na vetračku. Pred odchodom na dovolenku ich určite všetky dôkladne pozatvárajte. Poriadne si vyvetráte po návrate domov – je to určite bezpečnejšie a lepšie, než vrátiť sa po týždni napríklad do zatopeného domu, pretože počas teplých dní nie je núdza ani o búrky a krupobitia. Ak ste s niekým dohodnutí, že vám v čase neprítomnosti príde poliať kvety, alebo sa iným spôsobom postarať o dom, určite mu nenechávajte kľúče pod rohožkou, ani v kvetináči. Najbezpečnejší a najistejší spôsob je odovzdať ich z ruky do ruky, aj keby vaša skrýša bola akokoľvek bezpečná.

Vypnite aj internet

Okrem zatopenia vášmu domu alebo bytu hrozí aj požiar, ak dôsledne vypnete všetky elektronické zariadenia. Povyťahujte zo zásuvky naozaj všetko, čo v nej nemusí ostať zapojené. Rovnako upracte všetky rebríky, ktoré mávate opreté o dom alebo inde. Naopak, niektoré záhradné náčinie ako krhla, fúrik či rukavice môžete nechať v záhrade – navodíte dojem, že majiteľ je doma, pretože práve záhradníči. A na záver ešte jedna malá rada: aj keď sa všetci radi pochválime svojou dovolenkou či výletom na sociálnych sieťach, nechajte si zverejňovanie fotiek až na čas po návrate domov. Vaša fotka z pláže totiž môže byť priam pozvánkou pre prípadných zlodejov.