Vybrali ste si správne interiérové svetlo?

Možno ste netušili, aký veľký vplyv má domáce osvetlenie na našu náladu a vnímanie. Rozlišujeme tri typy takéhoto osvetlenia: teplé, studené a neutrálne. V nasledujúcom článku sa dozviete, ktoré z nich sa hodí do akého priestoru a na čo.

Vybrali ste si správne interiérové svetlo?
(zdroj: unsplash.com)

Keď chcete oddychovať

Teplé svetlo už podľa svojho názvu navodzuje relaxačný a oddychový efekt. V domácnosti sa takéto svetlo nachádza najčastejšie. Keďže má teplé svetlo upokojujúci efekt, nič nepokazíte, ak si ho dáte do spálne, obývačky alebo hosťovskej izby. Dáva sa však aj do kancelárie, kde je veľmi prospešné pre oči, pretože ich najmenej zo všetkých osvetlení unavuje. Nech už umiestňujete do svojej domácnosti akýkoľvek typ osvetlenia, myslite aj na spotrebu. Ak kúpite LED žiarovky a LED pásiky, výrazne ju znížite.

Radšej do obchodu, než do pracovne

Ak svetlo žiari modrastým odtieňom a je silne žiarivé, určite ide o studený typ osvetlenia. Práve preto studené svetlo najlepšie využijete v priestoroch, ktoré je potrebné dôkladné osvetliť. Nájdete ho napríklad v obchodných domoch, telocvičniach, výrobných halách alebo na chodbách. Takéto svetlo sa neodporúča používať v obytných priestoroch, pretože jeho intenzita môže byť veľmi nepríjemná pre oči a rozhodne by ste toto svetlo nemali mať ani v miestnosti, kde pracujete. Nielen v práci, ale je to aj výborný tip ako ušetriť v domácnosti.

Aj smer má svoj význam

Najpraktickejším svetelným odtieňom je neutrálne osvetlenie. To narozdiel od studeného svetla nedráždi oči a nespôsobuje ani útlm, respektíve nenavodzuje pocit relaxu, ako to teplé. Vďaka tomu neutrálne svetlo podporuje sústredenie a odporúča sa, aby ste si ho dali do kuchyne, kúpeľne, alebo na mieste, kde sa venujete práci alebo štúdiu. Takýmto miestom je napríklad pracovný stôl, kde si môžete umiestniť lampičku práve ako neutrálny svetelný zdroj.

Dôležitý je aj smer osvetlenia – napríklad zhora nadol je vhodné mať osvetlenie v kuchyni, respektíve tam, kde sa musíte pri akejkoľvek činnosti sústrediť. Zdroj osvetľujúci zdola nahor je najlepšie zasa inštalovať do miestností, kde chcete zabrániť vytváraniu tieňových oblastí alebo naopak oslneniu v dôsledku príliš priameho svetla.

Ak nakupovať tak online. Môžete vyberať z obrovského množstva a máte dostatok času na to, aby ste si správne vybrali. Využite aj zľavy a ešte aj ušetríte. Obľúbený zľavový kód Merkury Market, výpredaj na ASKO, XXX Lutz akcie, ale aj ďalšie výhodné ponuky.