Aj malá jedáleň môže byť pekná a praktická zároveň

Hoci žijeme v uponáhľanej dobe, kultúra stolovania je stále určitým druhom kultúry. Získať možnosť stretnutia s rodinou či priateľmi, ktorú stolovanie taktiež ponúka, tiež nie je na škodu. Ak máte menší byt alebo dom, jedáleň býva obvykle súčasťou kuchyne. Nemusí to byť problém pri jej zariaďovaní a zveľaďovaní.

Aj malá jedáleň môže byť pekná a praktická zároveň
(zdroj: unsplash.com)

Rohové sedenie výrazne ušetrí priestor

Najdôležitejšie je v kuchyni spojenej s jedálňou vizuálne oddeliť priestor na varenie a priestor na jedenie. Jedálenský stôl a jedálenské stoličky by mali mať jednoduché tvary, aby nezabrali veľa miesta. Nad stôl zaveste svietidlo, to vám pekne definuje priestor. Ak máte možnosť rohového sedenia, zvoľte čalúnenú lavicu, ktorá je pohodlná, poskytuje dosť miesta na sedenie a dokonca aj úložný priestor. Nezabúdajte ani na dekorácie ako napríklad závesy, ktoré esteticky upravia okno a jedáleň bude pôsobiť príjemne.

Radšej police

Ak snívate o vintage príborníku, v prvom rade si k nemu musíte dokúpiť veľkú kuchyňu. Do tej malej panelákovej sa viac hodia police. Pokojne nimi zaplňte aj celú stenu – ich umiestnenie by ste si mali prispôsobiť tak, aby vyhovovali vašim potrebám. V rámci úložného priestoru sú omnoho flexibilnejšie, než spomínaný príborník. Potrebné centimetre navyše pridajú vašej jedálni aj svetlé farby. Dôležité je aj všetko farebne zladiť, od stoličiek, cez prestieranie až po svietidlo. Chcete od menšej plochy odpútať pozornosť? Riešením je šachovnicová dlažba, ktorá vytvorí elegantnú podlahu a pritiahne pohľad každého návštevníka.

Menej je viac – aj v jedálni

Optickú ilúziu zväčšenia vytvorí aj zrkadlo. Typ rámu prispôsobte štýlu, ktorý vo vašej jedálni dominuje – moderný si pýta jednoduchý rám, tradičný a formálny skôr ten starožitný. Malé jedálne môžu trpieť aj nedostatočnou výraznosťou – prestretý stôl okamžite púta pozornosť a naopak. Ako dekorácia môže poslúžiť aj kvetinový aranžmán alebo menšie umelecké dielo. Efekt ešte zvýrazní tapeta, prípadne obraz na stene. Platí však, že všetko s mierou. Ak to s dekoráciami alebo zariadením preženiete, jedáleň bude pôsobiť neusporiadane a preplnene. Platí to aj o koberci. Kusový koberec pod stolom na jednej strane môže pekne vymedziť jedálenskú zónu, ale nesmie byť priveľký.