Ako opraviť žalúzie? Oprava silonu a retiazky

Žalúzie sú užitočným pomocníkom a dnes už aj povinnou výbavou väčšiny okien. Nech investujete do žalúzií akékoľvek množstvo peňazí, bežným používaním im dáte poriadne zabrať. Problémy sa môžu prejaviť na ovládacej retiazke, silone, ktorý drží žalúzie pokope aj na samotných žalúziách. Nepotrebujete volať odborníka, ale stačí trošku šikovnosti a dobrý návod. V dnešnom článku vám ukážeme ten návod, zvyšok si už potrebujete zabezpečiť sami.

Ako opraviť žalúzie? Oprava silonu a retiazky (Foto: unsplash.com)

Oprava silónu

Najväčším problémom so žalúziami môže byť roztrhnutý silón, ktorý ich drží na okne a pri otváraní vetračky by žalúzie neplnili svoju funkciu. Na opravu budete potrebovať klasický silón a kolíčky. Vo vrchnej časti odoberiete krytky a žalúziu zložíte. Poškodený silón vyberiete a rovnako ho nahradíte novým. Uchytíte ho tiež rovnako. Potom už len stačí žalúzie zaskrutkovať a uchytiť spodnú časť s prichystanými kolíkmi.

Výmena textilnej pásky

Povolenie aj roztrhnutie textilnej pásky je problémom. Pripravte si novú pásku a prevlečte ju cez všetky žalúzie. Toto vám bude trvať pravdepodobne najdlhšie, no stačí vám len trošku trpezlivosti a pôjde to. Na konci ju upevnite rovnako, ako bola predtým. Dôležité je vyskúšať funkčnosť žalúzií – rozviňte ich a pootáčajte. Iba tak zistíte, či ste opravu urobili správne.

Retiazka na žalúziách

Retiazkou žalúzie ovládate, takže sa ľahko môže stať, že sa opotrebuje alebo poškodí. Najčastejšie sa to stáva pri žalúziách v detskej izbe, obývačke a kuchyni. Nejde ale o nič strašné a výmena je pomerne jednoduchá. Budete potrebovať skrutkovač, nožnice a novú retiazku. Najprv uvoľnite silóny, bočné kryty a vyberte celé žalúzie. Položte si ich na rovnú plochu, aby sa nepokrútili. Potom už len vymeníte retiazku, spojíte so spojovníkom a žalúzie vrátite na miesto.