Zútulnite si domov záclonami: Viete, na čo sa pri ich výbere zamerať?

Moderné záclony do obývačky dokážu v priestore priam divy. Vytvoria špeciálnu domácku atmosféru, vďaka ktorej sa v miestnosti budete cítiť príjemne. Ako ich vyberať?

Pri záclonách si treba vždy všímať ich dĺžku, materiál, farbu a celkovú kvalitu vyhotovenia. Či už využijete šitie záclon, alebo si kúpite hotové záclony, je len na vás. Poradíme vám, na čo dbať, aby vám váš domov záclony spríjemnili.

Zútulnite si domov záclonami: Viete, na čo sa pri ich výbere zamerať?
Zútulnite si domov záclonami: Viete, na čo sa pri ich výbere zamerať?

Farba ako základný faktor

Možno nad konkrétnym odtieňom ešte nepremýšľate, no je isté, že farba ovplyvní svetlo vo vašej domácnosti a celkový štýl, v ktorom sa miestnosť nesie. Rada nad zlato však znie – bielou, neutrálnymi alebo prírodnými odtieňmi nikdy nič nepokazíte. Je to stávka na istotu, ktorá pristane každému priestoru. Ďalším krokom je výber tkaniny, z ktorej je záclona ušitá. Luxusné záclony si vyžadujú materiál ako hodváb, satén, vlna či ľan. Netreba však podceňovať ani ostatné faktory – hladký, nepokrčený materiál a čistotu samotnej záclony. Prevedenie by malo byť dominantou a ozdobou každého okna. Bezchybné zavesenie je tiež nevyhnutnou samozrejmosťou pri každom type záclony.

Výber svetlých záclon na mieru má mnoho výhod

Prečo sú biela a jej príbuzné odtiene takou obľúbenou voľbou? Biela jednoducho zostáva bielou. Nebledne a ak je z kvalitného materiálu, nemení vôbec farbu. Ďalšou výhodou je, že biela farba osvetľuje miestnosť. Tá ostáva rozjasnená a pôsobí čisto. Len si predstavte snehobiele čerstvo opraté voňavé záclony! Biela svedčí hladkej voalovej alebo aj čipkovanej záclone. Je to klasika, ktorá si vás podmaní a nikdy nevyjde z módy. Dušu domácnosti vdýchnu aj záclony zemitých odtieňov. Na mysli máme béžové, slonovinové, krémové a iné svetlohnedé odtiene. Tie sa skvelo vynímajú na populárnych voalových záclonách alebo na prírodných záclonách, či už sú vyrobené zo 100% polyestra alebo z ľanu. Všetko sú to prírodné farby, ktoré dokážete skvelo zladiť so zvyškom interiéru. Neutrálne farby sú jemné a miestnosti poskytujú elegantný šmrnc. Tmavé odtiene pôsobia extravagantne a hodia sa skôr do veľkoryso riešených domácností. Príliš farebné záclony patria skôr do detských izieb ako do obývačky či spálne.

Vyberte farbu, ktorá sa vám páči

Nie je to až taká alchýmia. Vždy sa riaďte len a len svojím vkusom a do domácnosti si vyberajte kúsky, ktoré sa vám páčia na prvý pohľad a zlepšia vám náladu. Len tak sa v nej budete cítiť dobre. Nakupovať záclony podľa trendov by nemusel byť dobrý nápad. Ak kupujete záclony do rôznych izieb, poraďte sa so zvyškom rodiny, tiež by si mali vybrať podľa svojej chuti. Mnoho ľudí si vyberá bledé záclony zo 100% polyesteru, ktoré potrebujú minimálnu starostlivosť a vyzerajú na oknách úchvatne. Vydáte sa týmto trendom aj vy?

Text a foto: PR