Príjemné letné posedenie večer na záhrade dokážu poriadne znepríjemniť nepozvaní bzučiaci návštevníci. Ak zlyhali všetky opatrenia v podobe odpudivých sviečok či repelentov, nechajte sa inšpirovať našimi tipmi na rastliny, ktoré nie sú náročné na pôdu, zvládajú slnečné i polotienisté stanovištia a hlavne nevoňajú hmyzu všeobecne.
Odplaší ich citrusová vôňa
Vynikajúcou všestrannou rastlinou aj bylinkou je určite exotická aromatická šalvia. Okrem listov voňajúcich po ananáse, ktorý komáre neznášajú, má aj dekoratívne kvety a jej obrovskou výhodou je, že obe časti rastliny sú vhodné na prípravu čaju, marmelád, šalátov aj zaváranín.
Na pestovanie šalvie potrebujete slnečné a teplé stanovište. Zároveň si vyžaduje substrát udržiavaný vo vlhkom stave. Na jeseň by ste ju mali zrezať nad povrchom pôdy a ochrániť nástielkou, lebo znáša mrazy len do -10 °C. V severnejších oblastiach ju preto odporúčame prezimovať v interiéri.
Hoci „alojzia citrónová“ znie skôr ako ľudské meno, v skutočnosti ide o rastlinku známu aj pod starším pomenovaním lípia. Má listy sladšie ako stévia, no popri sladkej chuti šíri okolo seba aj citrónovú vôňu, ktorá komárom a iným škodcom prekáža. Vyhovuje jej teplé stanovište, ale dá sa pestovať aj ako izbová rastlina.
Pomôžu aj muškáty
Jednoduchá a mimoriadne nenápadná bylinka s množstvom pozitívnych účinkov na naše zdravie je aj bedrovník anízový. Má intenzívnu pelendrekovú vôňou, ktorú okolo seba šíri počas celého leta. Pestuje sa z priamej sejby na jar po pominutí mrazov a potrebuje ľahkú pôdu bohatú na vápnik a dostatok slnka.
Muškáty má na dvore alebo na balkóne nasadené takmer každý. Kvitnú svetlými kvetmi a ich zamatové listy pripomínajú vôňu ruží. Budete však potrebovať špeciálnu aromatickú odrodu „Attar of Roses“ (väčšinou ju vlastnia majitelia zbierok muškátov alebo šľachtitelia), alebo trochu dostupnejšie iné voňavé odrody ako „Orangino“ či „Lemon“, ktorý odpudzuje aj osy.
Na jar Intenzívne sa objavujú uprostred tmavozelených listov voňavé kvety kaliny. Aj tieto biele až bledoružové súkvetia odpudzujú komáre svojou intenzívnou vôňou. Darí sa im na slnku aj v polotieni. Na pôdu táto rastlina nie je náročná a ustojí aj horúčavy.
Vysádzajte v blízkosti sedenia
Krásne voňajúca trvalka monarda dvojmocná sa uspokojí so slnečným, ale aj polotienistým stanovišťom s mierne vlhkou a priepustnou pôdou a je aj mimoriadne mrazuvzdorná. Má tiež množstvo liečivých účinkov, takže ju môžete využiť na liečenie rôznych neduhov. Vhodná je napríklad odroda „Fireball“, ktorá sa pekne vyníma v črepníku, ale vynikne aj v zmiešaných trvalkových záhonoch.
Ako letnička sa u nás pestuje aj nocovka jalapovitá z Kanárskych ostrovov. Jej výrazne voňavé kvety kvitnú iba jeden deň, no zároveň sa tvorí množstvo ďalších. Pestuje sa z predpestovaných priesad z jarných výsevov. Sezónu kvitnutia i rastu ukončuje na jeseň.
Tak čo, vybrali ste si nové kvety do svojej záhrady? Ak ich nasadíte do blízkosti svojho altánku, terasy alebo na balkón, určite si tam budete môcť posedieť aj večer bez nepríjemného pískania okolo uší s nejakým drinkom v ruke (pozrite tipy na recepty na drinky a nakúpte tu výhodne aj alkoholické nápoje na tieto drinky).