Ako sa starať o bazén, aby nám poslúžil čo najdlhšie?

Najkrajšie na tejto dobe je konštatovanie, že hoci je všetko drahšie a peniaze už akoby strácali svoju hodnotu, ľudia si doprajú podstatne viac ako voľakedy. Dnes už je priam samozrejmosť, že tí, ktorí bývajú v rodinných domoch alebo majú svoj víkendový domček, kde sa zbavujú stresu a venujú svojim záľubám, majú na svojom pozemku bazén. Výborný spôsob, ako sa v teplých letných dňoch trochu ochladiť, osviežiť i zabaviť. Na to, aby nám slúžil čo najdlhšie a aby bol našou vizitkou, potrebujeme vedieť, ako sa bazén treba správne starať.

Ako sa starať o bazén, aby nám poslúžil čo najdlhšie?
Ako sa starať o bazén, aby nám poslúžil čo najdlhšie?

Prvoradé je čistenie bazéna

Môžete mať aj ten najdrahší a najimidžovejší bazén na svete, avšak ak je zanedbaný a voda v ňom zakalená, nikdy nikoho neohúri. Krása spočíva v čistote a v poriadku, rovnako aj dobrý pocit prichádza vtedy, keď sme spokojní. Dobre sa budeme cítiť iba v prostredí, kde je o nás dobre postarané, či už na kúpaliskách, alebo rovno u nás doma. Treba byť nároční, keď ide o náš komfort. Najlepší spôsob, ktorý ochráni náš bazén pred nečistotami okolia (hmyz, listy, prach a pod.), je zakúpenie ochrannej krycej plachty. Manipulácia s ňou je veľmi jednoduchá – iba položiť, uchytiť a hotovo! Zvládnu to aj vaše deti. V letných mesiacoch sa môžete rozhodnúť pre solárnu kryciu plachtu, ktorá bazén nielen ochráni, ale vodu aj účinne vďaka teplým lúčom slnka zohreje. Vďaka svojmu dizajnu nenarúša celkový dojem z bazéna a veľmi jednoducho ju viete poskladať v prípade, že ste rozhodnutí skočiť si hlavičku do vody. Výborným riešením sú aj tablety s trojitým účinkom. Zbavia vás rias, zákalu a obsahujú chlór na dezinfekciu vody. Keď si všimnete, že sa voda zakaľuje, použite zložku vločkovač, ktorý z drobných nečistôt spraví väčšiu masu, tá sa potom usadí na dne bazéna a toto čisteniejednoducho dokončítes vysávačom. Výsledkom bude priezračne čistá voda, ktorá bude lákať každého. Súčasťou každého bazénu sú filtre, ktoré prácu urobia za vás, stačí iba zapnúť.

Údržba bazénu vôbec nie je zložitá

Treba však spomenúť, že iba v tom prípade, ak sa o svoj bazén staráme pravidelne. Základom je, aby voda bola čistá a dezinfikovaná, pretože inak sa v nej môžu rozmnožovať baktérie, vírusy, riasy či sinice, a to rozhodne nie je to, čo pri osviežení sa v horúcich dňoch potrebujeme. Ide o náš komfort a zdravie. Najviac zaužívané sú chlórové preparáty, a teda obsahujú zložky chlóru, ktorý najlepšie bojuje proti nežiaducim „hosťom“ v bazéne. Nájdete ich v podobe granúl či tabliet, môžu sa voľne pridávať do vody alebo prostredníctvom dávkovača či skimmera. Je dôležité vedieť, že ani s množstvom pridaného chlóru by sme to nemali preháňať, aby to nespôsobilo viac škody ako účinku. Drahšia verzia „chlóru“ je kyslíková chémia (peroxid vodíka). Nemá žiadny zápach, nedráždi oči ani pokožku, ideálny variant dezinfekciepre rodiny s deťmi.

Text a foto: PR