Základná elektronika do modernej domácnosti? Začnite týmto

Medzi základnú elektroniku v domácnosti patria nové typy elektromerov – inteligentné elektromery (Smart-metre). Tieto prístroje namerané dáta v pravidelných intervaloch odosielajú pomocou WiFi/GSM siete do centrály. Distribučné podniky tak dokážu presnejšie vytvoriť účty za elektrinu. Tieto elektromery sú súčasťou tzv. Smart-Gridu, teda inteligentnej meracej siete.

Základná elektronika do modernej domácnosti? Začnite týmto
Základná elektronika do modernej domácnosti? Začnite týmto (Foto: unsplash.com)

Obývacia izba ako multimediálne centrum

Súčasťou zariadeniá dnešných moderných obývačiek je notebook, tablet alebo mobilný telefón s vstavaným Wi-Fi modulom, aby majitelia mohli využívať s domáci Wi-Fi systém. Účinky expozície Wi-Fi signálu vedci (Papageorgiou 2011) odhalili zmeny pozornosti a pamäte. Počítačové hry a konzoly sú vybavené bezdrôtovým prenosom a využívajú bezdrôtové ručné ovládače s integrovanou alebo prídavnou Wi-Fi. AJ keď by mnoho z vás zrejme nesúhlasilo, dnes sú však tieto multimediálne vymoženosti bežnou súčasťou moderného bývania, tak ako napríklad kuchynský robot vo vašej kuchyni.

Počítačové bezdrôtové širokopásmové pripojenia sú čoraz obľúbenejšie. Tieto systémy poskytujú prístup k internetu alebo dátam pre notebooky, tablety a smartfóny. V tak môžete napríklad nakupovať online cez internet bez obmedzení. Ponúkajú slobodu pohybu s rýchlym prístupom k dátam, bez pevného zdroja, preto sa nazývajú aj ako „bezdrôtová domácnosť“. Rizikom týchto zariadení je mikrovlnné žiarenie po celú dobu umiestnenia v miestnostiach, aj keď momentálne nie sú na ne pripojené žiadne spotrebiče.