Upchaté WC? Takto si poradíte bez inštalatéra

Stať sa to môže kedykoľvek a komukoľvek. A WC sa vám môže upchať hlavne vtedy, ak do neho dávate aj také veci, ktoré tam nepatria. Príkladom je napríklad jedlo, ktoré mnohí z nás už dlho do záchoda vyhadzujú. A potom bum! Upchatý záchod. Ako teda záchod opraviť bez toho, aby ste potrebovali pomoc odborníka?

Upchaté WC? Takto si poradíte bez inštalatéra
Upchaté WC? Takto si poradíte bez inštalatéra (Foto: pixabay.com)

Zvon – verný pomocník

WC by ste najprv mali skúsiť opraviť mechanicky – zvonom. A ak ste si pri zariaďovaní kúpeľne povedali, že takúto zastaralú vec do svojej kúpeľne nepotrebujete, práve v tejto chvíli túto osudovú chybu oľutujete. Zvon na záchod sa používa tak, že ho priložíte na spodný otvor v záchode a poriadne pritlačíte. Podtlak, ktorý vytvoríte by mal odpad, ktorý zapríčinil zapchatie uvoľniť.

Ak tento spôsob nepomôže, je potrebné, aby ste zvyšnú vodu zo záchoda odčerpali a použili zariadenie s názvom mechanický krtko. Je to pružina, ktorá si poradí takmer so všetkým, čo mohlo spôsobiť upchatie záchodu. Nemusíte sa báť, nie je to drahá položka a bežne túto pružinu zoženiete v domácich potrebách.

Záchrana v podobe chémie

V takom prípade, keď nezaberie žiadna mechanická metóda, je potrebné zvoliť radikálnejšie riešenie, a tým sú rôzne chemické prostriedky.  Siahnuť môžete napríklad po hydroxide sodnom, ktorý je vysoko nebezpečný, preto si dávajte pri jeho manipulácií pozor, no dokáže príčinu upchatia odstrániť. Mali by ste však presne dodržiavať návod na použitie a byť poriadne chránený.