Správna starostlivosť o drevený nábytok – čo by ste (ne)mali používať?

Drevený nábytok je neoddeliteľnou súčasťou našich domácností a sveta interiérového dizajnu. Ak si chcete naozaj zaobstarať nábytok, ktorý vám vydrží roky a stále bude vyzerať ako nový, mali by ste siahnuť po nábytku z masívu. Drevo je zároveň živým a veľmi citlivým materiálom. Preto vyžaduje dostatok pozornosti.

Správna starostlivosť o drevený nábytok – čo by ste mali používať? (Foto: unsplash.com)

Masív vyžaduje pozornosť

Drevený nábytok je iný, ako akýkoľvek materiál. Vyznačuje sa svojim špecifickým povrchom a výraznou vôňou. No už len preto sa oplatí zaobstarať si drevený nábytok. Je to ekologický, mimoriadne kvalitný a trvácny typ materiálu. Nevýhodou masívu, s ktorou treba rátať, je jeho citlivosť na náhle zmeny teplôt. To znamená, že pri pôsobení slnečného svetla alebo vyššej vlhkosti sa môže meniť jeho povrch a farba. Nábytok z masívneho dreva nájdete aj u bežných predajcov nábytku, napríklad u spoločnosti Asko alebo na internete, kde môžete využiť množstvo zľavových kódov.

Zásady ošetrovania dreveného nábytku

Ako sa správne starať o nábytok z masívneho dreva? Jeho povrch by ste nikdy nemali utierať mokrou handričkou. Voda by sa totiž mohla vsiaknuť do dreva a poškodiť ho. Handrička môže byť maximálne jemne navlhčená vodou z rozprašovača. Vyhnite sa používaniu agresívnych čistiacich prostriedkov, ktoré by mohli poškodiť povrch dreva. Ak sa na drevený povrch niečo rozleje, tak to treba utrieť suchou vreckovkou alebo jemnou handričkou.