Nezameniteľné teplo a atmosféra vo vašom interiéri

O dokonalú pohodu a atmosféru v dome sa starajú jej členovia, no určite k tomu prispeje aj vybavenie a správne doplnky. Všetko, čo nás obklopuje, pôsobí na naše city a ovplyvňuje správanie. O to ideálne rodinné teplo a príjemnú pohodu, sa preto môže postarať aj obyčajná krbová vložka.

Nezameniteľné teplo a atmosféra vo vašom interiéri
Nezameniteľné teplo a atmosféra vo vašom interiéri (Foto: unsplash.com)

Ako si vybrať dobrý krb?

Možností je niekoľko, základom je vedieť, že k dispozícií je vám klasický krb a krbové vložky s otvoreným a uzavretým ohňom.

Hlavnou výhodou otvoreného zariadenia je, že si môžete vychutnať priamy oheň v dome úplne bez rizika, ak dodržiavate všetky potrebné podmienky inštalácie a aplikujete ochranné prvky a súčasti krbu.

Takáto špeciálna krbová vložka nemá predné dvierka, preto je potrebné viac dbať na bezpečnosť a odstrániť z dosahu tohto zdroja tepla koberce, doplnky, nábytok a iné horľavé predmety. Dokonalá estetika a pôžitok je ale zaručená. Mnohé krbové vložky sú spracované v jednoduchých tvaroch a vybavené všetkým potrebným, čo k ich plnohodnotnému využívaniu potrebujete.

Pozor na materiál, z ktorého sú krb alebo vložka vyrobené

Je potrebné mať na pamäti, že krby z ocele sú lacnejšie, ale nie vždy zaručujú bezproblémovú prevádzku, pretože aj tento, na oko, pevný materiál sa môže pôsobením vysokej teploty a tlaku deformovať.

Liatina je výhodnejším materiálom na výrobu krbových vložiek, ale má aj svoje nevýhody. Pri vysokých teplotách tu môžu zasa vzniknúť trhliny. Kombinovaná konštrukcia je preto ideálna voľba.

Skôr, ako si ale kúpite krb a zistíte ceny krbových vložiek, musíte sa rozhodnúť, čo chcete vo vašej domácnosti, vybudovaním takéhoto zariadenia dosiahnuť.

S výberom sa poraďte

Keď je nainštalovaný krb ako ústredné kúrenie, je dobré premyslieť si systém rozmiestnenia dôležitých dymovodov. Okrem technickej stránky, by ste mali myslieť aj na estetiku. Vzhľad tohto objektu bude stálym prvkom interiéru, takže si dajte záležať na výbere a všetko dobre zvažujte.

Vďaka krbu si určite zaistíte v dome potrebné teplo a tú správnu atmosféru, treba si to len dopredu premyslieť a konzultovať svoje možnosti s odborníkmi v súlade s podmienkami, ktorými priestor budúceho umiestnenia krbu disponuje.

Text:PR